'
Temat dniaKONCERT NOWOROCZNY W GROBLI Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa w Dziewinie 26 styczna Turystyka i RekreacjaFERIE Z GMINNYM CENTRUM KULTURY I PROMICJI W DRWINI
Powiat BocheńskiDziś promocja albumu z 12. Festiwalu Piosenki - Integracja malowana dźwiękiem

Światowy Dzień PszczołyDrukuj

Światowy Dzień Pszczoły

Światowy Dzień Pszczoły tradycyjnie ustalony jest na 20 maja. Rolnicy, żyjący najbliżej natury, doskonale znają te pożyteczne stworzenia. Co zawdzięczamy pracowitym owadom i jak możemy się im odwdzięczyć?


Wielu ludzi boi się pszczół i nie ma się co dziwić – użądlenie nie są przyjemne, a dla niektórych ludzi mogą skończyć się tragicznie. Ale zazwyczaj strach pojawia się nad wyrost, bo pszczoły nie są agresywne, bronią się tylko w razie konieczności, a jeśli kręcą się w pobliżu człowieka, to najprawdopodobniej ma on coś, co uznały za smaczne. 

Więcej niż 75% światowych roślin zależy w pewnym stopniu od zapylaczy, np. pszczół, motyli, ptaków, ciem a nawet nietoperzy. Niestety, pewne praktyki i brak różnorodności w uprawach mogą szkodzić tym pożytecznym stworzeniom. Niemal 35% pszczół i motyli jest zagrożonych wyginięciem. A to przede wszystkim rolnicy, którzy opiekują się ziemią, mają wpływ na to, jak będzie wyglądało życie pszczół. Co właściwie zawdzięczamy pracowitym owadom? Co możemy dla nich zrobić?


Zwiększają produkcję żywności

Pojawiły się badania udowadniające, że na dobrze zarządzanej, zróżnicowanej farmie zapylacze przyczyniły się do wzrostu plonu o 24%! Pszczoły i inne zapylacze wspierają produkcję na 2 miliardach gospodarstw na całym świecie, wspomagając roślinność. Dzięki temu zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe w każdym zakątku ziemi. 

Odwdzięcz się: Stwórz pszczołom bezpieczne środowisko do życia: zostaw kawałek „dziko”. Czy to ogród, czy skraj pola – niech rosną tam dzikie rośliny, w których będą brzęczały pszczoły. Kilka metrów kwadratowych uprawy więcej nie zwiększy znacząco plonu, ale pszczoły mogą.  


Zapewniają bioróżnorodność

Zapylanie jest jednym z najważniejszych procesów odbywających się w przyrodzie, zapewniającym bioróżnorodność. Dzięki temu mamy nie tylko mnóstwo dziko rosnących roślin, ale i pola uprawne. Obliczono, że około 90% kwitnących roślin na świecie potrzebuje zapylania do reprodukcji. Co więcej, pszczoły i ich opiekunowie przyczyniają się do zapewnienia przetrwania lasom i leśnym ekosystemom.


Odwdzięcz się: Ucz się i dowiaduj jak najwięcej o pszczołach. Studiując ich życie dowiesz się, że to generalnie wcale nie są niebezpieczne owady. Nie wszystkie żądlą a te, które to robią, mają ku temu powód. Zapewniam, że nie polują na ludzi. Jeśli lepiej zrozumiemy je i będziemy szanować, będzie się nam żyło lepiej. Chociaż nie widzimy tego na co dzień, warto.


Poprawiają nasze żywienie poprzez bogate w składniki odżywcze pokarmy
Nie musisz lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał ci myśli. Jakie są twoje ulubione owoce, bez których warzyw nie mógłbyś/mogłabyś żyć? Wypisz po kilka przykładów na kartce. A teraz sprawdź TUTAJ !, , czy przypadkiem nie jesteś zależny od pszczół. I jak? Ile im zawdzięczasz? Poranna kawa, dżem malinowy, herbata z cytryną, sok jabłkowy, nalewka wiśniowa, jabłecznik, lody truskawkowe, cydr i śliwowica, a nawet kapuśniak, ogórkowa czy grochówka, to wszystko możesz mieć dzięki pracy pszczół. Pisząc „pszczoły” mam na myśli nie tylko pszczoły miodne, które mogliśmy dobrze poznać w filmie o pszczółce Mai, ale również puchate trzmiele czy pszczoły samotnice. Wszystkie one 8 sierpnia obchodzą swoje święto.


Jednak nie wszyscy rozumieją ogromne znaczenie pszczół dla człowieka. Rażącą wydaje się sytuacja, kiedy minister rolnictwa wydaje zarządzenie zabijające pszczoły:

Minister rolnictwa zezwolił na stosowanie silnie trujących pestycydów. "Są toksyczne także dla ludzi"


((info/foto_topagrar/fragmenty_ekokalendarz.pl/tlumaczenia_FAO)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.